Do našej emailovej schránky sme zase raz dostali zaujímavú otázku: „Nenapíšete sem do poradne niekedy ešte článok k podmienkam potrebným k udeleniu akreditácie?“.
Odpoveď na túto otázku sme sa pokúsili zhrnúť v nasledovných riadkoch:
Akreditácia podľa zákona o súkromnej bezpečnosti je Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky udelené oprávnenie vykonávať odbornú prípravu na skúšku odbornej spôsobilosti (tzv. kurzy SBS). To znamená, že každý, kto chce organizovať kurzy SBS, ktoré budú ukončené skúškou odbornej spôsobilosti, po ktorej budú úspešným absolventom vydané preukazy odbornej spôsobilosti jednotlivých typov, musí byť držiteľom akreditácie vydanej Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky.
Na to aby Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky osobe udelilo akreditáciu, musí žiadateľ (tak fyzická osoba ako aj právnická osoba) spĺňať tri základné podmienky:
- byť oprávnenou osobou na výkon odbornej prípravy a poradenstva (preukazuje sa platnou lineciou na prevádzkovanie odbornej prípravy a poradenstva),
- preukázať schopnosť zabezpečiť riadnu úroveň odbornej prípravy (preukazuje sa čestnými vyhláseniami lektorov a dokladmi o ich vzdelaní a praxi, ako aj vypracovanou koncepciu odbornej prípravy a učebným plánom),
- preukázať vhodné priestory, v ktorých sa má vykonávať odborná príprava.
Ako už bolo uvedené, žiadosť o vydanie akreditácie sa podáva Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky a to jeho organizačnej zložke, ktorou je úrad súkromných bezpečnostných služieb Prezídia Policajného zboru.
V žiadosti o udelenie akreditácie žiadateľ musí uviesť:
- identifikačné údaje žiadateľa v rozsahu:
- fyzická osoba – podnikateľ: meno, priezvisko, titul, dátum a miesto narodenia, rodné číslo, adresu pobytu a obchodné meno a
- právnická osoba: obchodné meno a sídlo právnickej osoby,
- identifikačné údaje zodpovednej osoby za riadne vykonávanie odbornej prípravy v rozsahu: meno, priezvisko, titul, dátum a miesto narodenia, rodné číslo a adresu pobytu,
- dátum kedy začne vykonávať odbornú prípravu,
- dobu ukončenia činnosti, ak zamýšľa túto činnosť vykonávať menej ako desať rokov,
- adresu školiaceho zariadenia a jeho kapacitu a
- údaje o lektoroch v rozsahu: meno, priezvisko, titul, dátum a miesto narodenia, rodné číslo a adresa pobytu.
Lektori žiadateľa o akreditáciu musia spĺňať okrem podmienky bezúhonnosti a spoľahlivosti aj podmienky vzdelania. Každý pre špecializáciu, ktorú bude prednášať. Podmienku zdravotnej spôsobilosti však lektori spĺňať nemusia!
Lektori venujúci sa problematike právnych predmetov musia mať ukončené vysokoškolské vzdelanie najmenej druhého stupňa v študijnom odbore právo alebo v oblasti bezpečnostných služieb alebo byť držiteľmi osvedčenia o vykonaní kvalifikačnej skúšky.
Lektori venujúci sa problematike poskytovania prvej pomoci musia mať ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v oblasti lekárskych vied alebo platné potvrdenie o absolvovaní akreditovaného kurzu inštruktora prvej pomoci.
Lektori venujúci sa problematike požiarnej prípravy musia mať ukončené ucelené štúdium v študijnom odbore požiarnej ochrany s päťročnou praxou v tomto odbore alebo byť technikom požiarnej ochrany s desaťročnou praxou.
Žiadateľ o akreditáciu musí k žiadosti okrem dokladov preukazujúcich vzdelanie a prax lektorov predložiť aj:
- doklad preukazujúci právo užívať školiace zariadenie. Ide najmä o nájomné zmluvy, list vlastníctva, prípadne iné dokumenty. V rámci konania o udelení akreditácie si môže Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vyžiadať aj doklady preukazujúce vhodnosť školiaceho zariadenia. Spravidla pôjde o rozhodnutie príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva o uvedení priestorov školiaceho strediska do prevádzky,
- čestné vyhlásenia lektorov, ktorí v nich uvedú svoje osobné údaje, predmety, ktoré budú pre žiadateľa prednášať a prehľad o dosiahnutom vzdelaní a
- vypracovanú koncepciu odbornej prípravy a učebný plán.
Počas konania o udelení akreditácie je žiadateľ povinný umožniť osobám povereným Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky vykonať obhliadku školiaceho zariadenia. O žiadosti o udelenie akreditácie rozhodne Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky do 90 dní od začatia konania. Ak žiadateľ o akreditáciu nie je vlastníkom školiaceho zariadenia, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky udelí akreditáciu len na obdobie, počas ktorého je žiadateľ o akreditáciu oprávnený priestory školiaceho zariadenia užívať.
Za podanie žiadosti o udelenie akreditácie sa platí správny poplatok vo výške 165,50 eur. V prípade, že bude žiadosti o udelenie akreditácie vyhovené, pri vydaní akreditácie sa ešte platí poplatok za vydanie akreditácie vo výške 16,50 eur.