Kedy nie je osoba bezúhonná podľa zákona o súkromnej bezpečnosti?
(Kto a za akých podmienok podľa zákona o súkromnej bezpečnosti sa nepovažuje za bezúhonného? Uveďte všetky prípady, kedy sa podľa zákona o súkromnej bezpečnosti vyžaduje, aby osoba bola bezúhonná!)
Osoba nie je bezúhonná ak:
- bola právoplatne odsúdená:
- za úmyselný trestný čin alebo
- za iný trestný čin, za ktorý jej bol uložený nepodmienečný trest odňatia slobody v dĺžke viac ako 12 mesiacov (za ktorý jej bol uložený trest odňatia slobody na viac ako 12 mesiacov – išla do väzenia na viac ako 12 mesiacov),
- jej súd alebo správny orgán uložil zákaz činnosti, ktorá súvisí s činnosťou podľa zákona o súkromnej bezpečnosti alebo ktorá je obsahom pracovnoprávneho vzťahu podľa zákona o súkromnej bezpečnosti, do skončenia výkonu zákazu činnosti (jej súd alebo polícia uloží zákaz činnosti výkonu funkcie strážnika, detektíva alebo inej činnosti podľa zákona o súkromnej bezpečnosti).
Bezúhonnosť osoby sa vyžaduje:
- pri podaní žiadosti o udelenie licencie – bezúhonnou osobou musí byť:
- fyzická osoba – žiadateľ,
- fyzická osoba, ktorá je štatutárnym orgánom právnickej osoby alebo jeho členom (konateľ, predseda predstavenstva, člen predstavenstva atď.),
- prokurista,
- vedúci organizačnej zložky podniku,
- splnomocnenec prevádzkovateľa
- vedúci podniku zahraničnej právnickej osoby alebo
- zodpovedný zástupca,
- počas celej doby počas ktorej je osoba prevádzkovateľom, musia byť osoby uvedené v bode 1 bezúhonné,
- pri vydaní preukazu odbornej spôsobilosti a počas jeho držby,
- keď je osoba zamestnancom bezpečnostnej služby alebo v technickej služby.
Bezúhonnosť sa preukazuje ODPISOM z registra trestov a čestným vyhlásením, že osobe súd alebo správny orgán (polícia) neuložila zákaz činnosti. POZOR NIE VÝPISOM Z REGISTRA TRESTOV. Podpis na čestnom vyhlásení musí byť osvedčený (na matrike alebo u notára).