Skončila platnosť môjho preukazu SBS, kto je zodpovedný, ak ďalej pracujem napriek tomu? Ja alebo môj zamestnávateľ?

Opäť raz nám prišla do emailovej schránky zaujímavá otázka, ktorú vám prinášame aj s odpoveďou.

„Dobrý deň. Kto zodpovedá za skončenie platnosti preukazu typu S ? Držiteľ alebo zamestnávateľ? Napríklad, ja by som bol zamestnanec nejakej bezpečnostnej služby, pričom musím byť samozrejme držiteľ preukazu odbornej spôsobilosti typu S. Preukaz musím mať samozrejme vždy pri sebe, respektíve v práci, no keďže by som po celú dobu zamestnania nemal žiadnu kontrolu a ja odrazu zistím že mi platnosť už dávno vypršala a aj to len vďaka tomu že som si síce vedomí, že preukaz mám pri sebe no nevidel som si ho už niekoľko rokov. Ako ďalej postupovať? Čo v takom prípade robiť? Pozn. dajme tomu že platnosť skončila už skoro pred rokom a ja naďalej pracujem v SBS.“

V tomto prípade primárnu zodpovednosť za platnosť preukazu odbornej spôsobilosti SBS má jeho držiteľ, teda zamestnanec, pretože je to jeho preukaz odbornej spôsobilosti. Avšak sekundárnu zodpovednosť má aj zamestnávateľ, pretože on nesmie zamestnávať na výkon bezpečnostnej služby osobu, ktorá nie je držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti. Ním nie ste ani v prípade, že jeho platnosť skončila uplynutím času jeho platnosti, prípadne skončila z iných zákonom ustanovených dôvodov.
Na otázku, čo robiť v takomto prípade nie je jednoduchá odpoveď. Tu asi zostáva len dúfať, že kontrolné orgány štátu na to neprídu pri výkone kontrolnej činnosti. A samozrejme čím skôr ďalej ako zamestnanec SBS nepracovať do doby keď absolvujete kurz SBS. Mohli by ste zostať zamestnancom SBS, avšak zamestnávateľ by vás musel preradiť na iné pracovné miesto a to také, kde by ste nedochádzali do kontaktu s informáciami týkajúcimi sa bezpečnostnej služby. To sú u väčších spoločností tzv. obslužné činnosti ako napríklad upratovačka, skladník, rôzny asistenti a pod..

4 názory k “Skončila platnosť môjho preukazu SBS, kto je zodpovedný, ak ďalej pracujem napriek tomu? Ja alebo môj zamestnávateľ?

  1. Dobrý deň. Chcem sa spýtať, keď končí platnosť preukazu SBS npr. 5.4.2018 a nový bude vydaný až 20.4.2018 musí prerušiť pracovný pomer?

    1. Dobrý deň,

      ak Vám platnosť preukazu odbornej spôsobilosti skončí počas pracovného pomeru, jednou z možností je pracovný pomer ukončiť. Druhou, podľa nášho názoru výhodnejšou možnosťou je zmeniť na potrebný čas (dočasne) pracovné zaradenie u daného zamestnávateľa. Zamestnávateľ spracuje jednoduchý dodatok k pracovnej zmluve, ktorý podpíše zamestnanec a zamestnávateľ. V tomto dodatku sa pracovná pozícia zamestnanca na potrebné obdobie zmení napríklad na rôzne pomocné práce, upratovanie, prácu skladníka, vodiča, … . Ide o to, aby zamestnanec počas doby keď nie je držiteľom platného preukazom odbornej spôsobilosti nevykonával činnosti, pri ktorých sa zúčastňuje na výkone bezpečnostnej služby alebo aby neprichádzal do styku s informáciami týkajúcimi sa bezpečnostnej služby. Akúkoľvek inú pracovnú činnosť pre daného zamestnávateľa vykonávať môže.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *