Aké podmienky musí spĺňať fyzická osoba - podnikateľ na získanie licencie na detektívnu službu alebo odbornú prípravu a poradenstvo? - Všetko o súkromnej bezpečnosti
Všetko o súkromnej bezpečnosti

Aké podmienky musí spĺňať fyzická osoba – podnikateľ na získanie licencie na detektívnu službu alebo odbornú prípravu a poradenstvo?

Na našich stránkach sa zaoberáme problematikou súkromnej bezpečnosti. Nedávno sme si rozobrali podmienky, ktoré musí spĺňať fyzická osoba – podnikateľ, ak chce požiadať o vydanie licencie na strážnu službu. Teraz si uvedieme, čo musí spĺňať fyzická osoba – podnikateľ, ak chce licenciu na prevádzkovanie detektívnej služby alebo licenciu na prevádzkovanie odbornej prípravy a poradenstva. V oboch prípadoch totiž platia úplne totožné podmienky. Jediným rozdielom je výška správneho poplatku za podanie žiadosti o udelenie licencie. Pri detektívnej službe je to 99,50 eur a pri odbornej príprave a poradenstve je to 116,- eur.

Podľa ustanovenia § 4 zákona o súkromnej bezpečnosti detektívnou službou je:

Podľa ustanovenia § 5 zákona o súkromnej bezpečnosti odbornou prípravou a poradenstvom treba rozumieť:

Rovnako ako o v prípade strážnej služby aj v prípade detektívnej služby alebo odbornej prípravy a poradenstva, kompetenciu rozhodnúť o žiadosti o vydanie licencie má miestne príslušné krajské riaditeľstvo Policajného zboru. To je povinné vydať licenciu žiadateľovi, ktorý spĺňa všetky zákonné podmienky! Pri rozhodovaní nedisponuje žiadnou svojvôľou. Musí len posúdiť, či zákonné podmienky splnené sú, alebo nie.

Rovnako ako pri strážnej službe, aj pri detektívnej službe a pri odbornej príprave a poradenstve, krajské riaditeľstvo udelí licenciu fyzickej osobe, ak:

Uvedené podmienky musí spĺňať aj prokurista, vedúci organizačnej zložky podniku, vedúci podniku zahraničnej osoby a splnomocnenec prevádzkovateľa.

Ak žiadateľ nemá pobyt na území Slovenskej republiky, musí ustanoviť zodpovedného zástupcu. Zodpovedný zástupca musí spĺňať rovnaké podmienky ako žiadateľ a musí byť v pracovnoprávnom vzťahu k prevádzkovateľovi. V pracovnoprávnom vzťahu k prevádzkovateľovi nemusí byť zodpovedný zástupca, ak je ním manžel alebo manželka žiadateľa.

Odpoveď na otázku, čo je podmienka bezúhonnosti a spoľahlivosti nájdete v našich predchádzajúcich článkoch. Napríklad tu: https://kurz-sbs.sk/ake-podmienky-musim-splnat-ak-chcem-ist-do-kurzu-sbs/

Podmienku záujmu vnútorného poriadku a bezpečnosti pre krajské riaditeľstvá centrálne posudzuje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

Zdravotnou spôsobilosťou zákon o súkromnej bezpečnosti rozumie telesnú spôsobilosť a psychickú spôsobilosť na vykonávanie činností súvisiacich s prevádzkovaním bezpečnostnej služby. Zdravotná spôsobilosť sa preukazuje lekárskym posudkom, ktorého súčasťou je psychologické vyšetrenie. POZOR!!! Lekársky posudok musí byť vystavený na predpísanom tlačive, ktoré vzor nájdete tu: lekársky posudok.

POZOR!!!!! Aký je najväčší rozdiel oproti podmienkam na prevádzkovanie strážnej služby sa dozviete, ak budete čítať ďalej!

Fyzická osoba, ktorá žiada o udelenie licencie na prevádzkovanie detektívnej služby alebo odbornej prípravy a poradenstva musí spĺňať prísnejšie podmienky oproti podmienkam, ktoré musí spĺňať osoba, ktorá chce prevádzkovať strážnu službu. Tieto prísnejšie podmienky sa týkajú odbornej spôsobilosti (a to podmienky vzdelania). Podmienku odbornej spôsobilosti spĺňa fyzická osoba vtedy, ak dosiahla požadované vzdelanie a je držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti SBS typu P.

Podmienku požadovaného vzdelania na prevádzkovanie detektívnej služby a odbornej prípravy a poradenstva osoba spĺňa, ak:
a) získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa alebo tretieho stupňa v študijnom odbore právo alebo v oblasti bezpečnostných služieb alebo v týchto odboroch získala vedecko-pedagogický titul docent alebo profesor,
b) je držiteľom osvedčenia o vykonaní kvalifikačnej skúšky alebo
c) získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v inom študijnom odbore ako právo alebo v oblasti bezpečnostných služieb a získala špecializované policajné vzdelanie (tzv. dôstojnícka škola Policajného zboru) a vykonávala bezpečnostnú prax v ozbrojenom bezpečnostnom zbore najmenej desať rokov.

Zákon o súkromnej bezpečnosti vymedzil, že bezpečnostnou praxou je fyzická ochrana, pátranie, odborná príprava a poradenstvo na tieto činnosti.

Ak všetky uvedené podmienky žiadateľ spĺňa, krajské riaditeľstvá sú povinné licenciu udeliť. Ak nie, rozhodnú o jej neudelení.

Exit mobile version