Môže zamestnanec SBS viditeľne nosiť plynovú zbraň?

No čo poviete? Môže zamestnanec SBS viditeľne nosiť plynovú zbraň?

Podľa nás nie. A odpovieme aj prečo.

Podľa nášho názoru odpoveď na túto otázku dáva komparácia ustanovení zákona č. 473/2005 Z. z. o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o súkromnej bezpečnosti) v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o súkromnej bezpečnosti“) a zákon č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o strelných zbraniach a strelive“).

Zákon o súkromnej bezpečnosti pomerne jasne oddeľuje strelné zbrane od vecných bezpečnostných prostriedkov. Pri vecných bezpečnostných prostriedkoch v § 52 ods. 4 jednoznačne vymedzuje, že osoba poverená výkonom fyzickej ochrany alebo pátrania nesmie mimo času, keď plní úlohy podľa tohto zákona, viditeľne nosiť vecné bezpečnostné prostriedky. Použitím „právnického“ logického výkladového argumentu „dôkaz z opaku“, alebo „argument opačného významu“ (argumentum a contrario) dospejeme k záveru, že ak vecné bezpečnostné prostriedky nesmieme viditeľne nosiť mimo času, keď plníme úlohy podľa zákona o súkromnej bezpečnosti, v čase keď tieto úlohy plníme ich nosiť viditeľne môžeme. To ale nie je prípad plynových zbraní, ktoré sú strelnými zbraňami a patria do kategórie D.

Zákon o súkromnej bezpečnosti právnu reguláciu strelných zbraní nerieši takmer vôbec, snáď len s výnimkou zopár ustanovení, ktoré upravujú ako postupovať po jej použití. Celé ťažisko právnej regulácie ponecháva na zákon o strelných zbraniach a strelive. Preto, podľa nášho názoru, odpoveď musíme hľadať v ňom. V jeho ustanovení § 7 ods. 2 druhá veta je pritom jednoznačne vymedzené, že držiteľ zbrane kategórie D nesmie zbraň viditeľne nosiť alebo prepravovať. Žiadnu ďalšiu výnimku z tohto pravidla neustanovuje zákon o strelných zbraniach a strelive, ani zákon o súkromnej bezpečnosti.

Z uvedených dôvodov máme za to, že v prípade zbrane kategórie D jej držiteľ ju nesmie nosiť viditeľne.

Čo vy na to? Máme pravdu? Alebo sa mýlime?

www.kurz-sbs.sk

2 názory k “Môže zamestnanec SBS viditeľne nosiť plynovú zbraň?

  1. sbs moze viditelne nosit plynovu zbran v sluzbe . musi ju mat ale zapisanu na oddeleni zbrani a streliva po novom riadne zaevidovanu a pri sebe preukaz zbrane .
    plynova zbran je podla zakona sbs vecny bezpecnostny prostriedok.
    plynova zbran nieje podla zakona o zbraniach a strelive palná zbran !! ale § 7
    Zbraň kategórie D
    b) plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústí hlavne dosahuje najviac 15 J,

    mam email od min.vnutra odd. sbs ohladom nosenia plynovej zbrane a celkovo zbrane kat.d. napiste mi na moj email a poslem vam ho. opravte si clanok.

    1. Dobrý deň pán Tomáš,

      ďakujeme za informáciu, úprimne, toto stanovisko nás veľmi prekvapilo, pretože je v rozpore s rokmi ustálenou praxou USBS PPZ, podľa ktorej strelná zbraň sa nikdy nepovažovala za vecný bezpečnostný prostriedok. Iná situácia bola samozrejme v prípadoch, ak prevádzkovateľ disponoval zbrojnou licenciu. Rešpektujeme ale, že USBS PPZ je najvyšším kontrolným orgánom na úseku SBS (orgán dozoru).

      List USBS PPZ z 12.02.2025 číslo PPZ-B-2025/024206-002 zverejňujeme v celom rozsahu:

      „Úradu súkromných bezpečnostných služieb Prezídia Policajného zboru (ďalej len ,,úrad“), ktorý plní úlohy vyplývajúce pre Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky zo zákona č. 473/2005 Z. z. o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o súkromnej bezpečnosti) v znení neskorších predpisov, bola dňa 11.02.2025 doručená správa so žiadosťou o informáciu prostredníctvom emailu od odosielateľa: tomasvarga1693@gmail.com.

      V texte predmetnej žiadosti o informáciu je uvedené:

      ,,Dobrý den, chcem sa opýtať či može pracovník sbs nosiť viditelne počas služby zbran kat.d konkretne plynovú pištol ak ju ma riadne zaregistrovanú a je mu na nu vydaný preukaz zbrane. A druhú otázku mám ci može pracovník sbs založiť osobe putá ak bola zadržaná pri krádeži,atd. a je agresívna a podobne. do príchodu polície. Dakujem za odpoved, Varga Tomáš“

      K predmetnej žiadosti úrad uvádza nasledovné:

      Podľa § 8 písm. i) zákona o súkromnej bezpečnosti sa na účely tohto zákona vecným bezpečnostným prostriedkom rozumie vec vrátane zvieraťa, ktorá je určená na to, aby sa použila ako zbraň alebo vec na zastavenie, prípadne obmedzenie pohybu osoby, zvieraťa alebo vozidla alebo na obmedzenie funkcie iného technického zariadenia.

      Pojem „zbraň“ nie je v zákone o súkromnej bezpečnosti presne definovaný a preto sa zbraňou na účely tohto zákona rozumie zbraň definovaná v širšom zmysle podľa § 122 ods. 3 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestného zákona v znení neskorších predpisov ako „každá vec, ktorou možno urobiť útok proti telu dôraznejším“.

      Zbraňou kategórie D sa na účely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,zákon o zbraniach a strelive“) podľa § 7 ods. 1 písm. b) tohto zákona rozumie plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústí hlavne dosahuje najviac 17 J.

      Podľa § 7 ods. 3 zákona o zbraniach a strelive držiteľ zbrane kategórie D okrem iného nesmie zbraň viditeľne nosiť na verejne prístupných miestach.

      Viditeľné nosenie vecných bezpečnostných prostriedkov je zákonom o súkromnej bezpečnosti vymedzené len negatívne a to v § 52 ods. 4 tohto zákona, kde je uvedené, že osoba poverená výkonom fyzickej ochrany alebo pátrania nesmie mimo času, keď plní úlohy podľa tohto zákona, viditeľne nosiť vecné bezpečnostné prostriedky.

      Podľa § 28 písm. b) zákona o súkromnej bezpečnosti v rozhodnutí o udelení licencie na prevádzkovanie bezpečnostnej služby možno v záujme ochrany života, zdravia, majetkových alebo iných práv osôb, ako aj v záujme vnútorného poriadku a bezpečnosti určiť podmienky prevádzkovania bezpečnostnej služby, najmä množstvo a druh vecných bezpečnostných prostriedkov, prípadne iných technických prostriedkov alebo výstroja používaných pri výkone fyzickej ochrany, pátrania, odbornej prípravy a poradenstva,

      Podľa § 50 ods. 2 zákona o súkromnej bezpečnosti osoba poverená výkonom fyzickej ochrany alebo pátrania môže vykonať zásah, len ak je porušovaný alebo ohrozovaný záujem chránený bezpečnostnou službou a len v súlade so zákonom a inými všeobecne záväznými právnymi predpismi; iné úkony vyžadujúce súčinnosť tretích osôb môže vykonávať len s ich súhlasom. Pri zásahu môže použiť vecný bezpečnostný prostriedok a hmaty, chvaty, údery a kopy sebaobrany. Pred použitím vecného bezpečnostného prostriedku je povinná vyzvať osobu, proti ktorej zasahuje, aby upustila od konania, ktorým porušuje alebo ohrozuje záujem chránený bezpečnostnou službou, s výstrahou, že bude použitý niektorý z vecných bezpečnostných prostriedkov. Od výzvy a výstrahy môže upustiť iba v prípade, keď je sama napadnutá alebo je ohrozený život alebo zdravie inej osoby a vec neznesie odklad alebo tomu bránia iné okolnosti. O tom, ktorý vecný bezpečnostný prostriedok použije, rozhoduje podľa konkrétnej situácie tak, aby osobe, proti ktorej zasahuje, nespôsobila neprimeranú ujmu.

      Z vyššie uvedeného vyplýva, že osoba poverená výkonom fyzickej ochrany alebo pátrania môže v čase, keď plní úlohy podľa zákona o súkromnej bezpečnosti viditeľne nosiť vecné bezpečnostné prostriedky (putá, obušok, elektrický paralyzér, strelná zbraň a podobne). Ako je vyššie uvedené, vecné bezpečnostné prostriedky nie sú presne špecifikované, pričom sa nimi rozumejú veci, vrátane zvieraťa ktoré sú určené na to, aby sa použili ako zbraň alebo veci na zastavenie, prípadne obmedzenie pohybu osoby, zvieraťa alebo vozidla alebo na obmedzenie funkcie iného technického zariadenia. Z toho vyplýva, že vecným bezpečnostným prostriedkom môže byť aj zbraň kategórie D podľa zákona o zbraniach a strelive. Vybavenie osoby poverenej výkonom fyzickej ochrany alebo pátrania však nesmie odporovať rozhodnutiu o udelení licencie na prevádzkovanie bezpečnostnej služby prevádzkovateľovi, ktorý je zamestnávateľom takejto osoby. Viditeľné nosenie zbrane kategórie D podľa zákona o zbraniach a strelive osobou poverenou výkonom fyzickej ochrany alebo pátrania v čase, keď plní úlohy podľa zákona o súkromnej bezpečnosti nesmie byť v rozpore s ustanoveniami zákona o zbraniach a strelive a s inými všeobecne záväznými právnymi predpismi.

      Ďalej z vyššie uvedeného vyplýva, že osoba poverená výkonom fyzickej ochrany môže pri zásahu použiť vecný bezpečnostný prostriedok, ktorým môžu byť aj putá. Pred ich použitím, je však povinný, pokiaľ to situácia dovoľuje, dodržať zákonom predpísané povinnosti (výzva, výstraha použitia a podobne). Osoba poverená výkonom fyzickej ochrany je oprávnená vykonať zásah len v prípadoch, keď je porušovaný alebo ohrozovaný záujem chránený bezpečnostnou službou a len v súlade so zákonom a inými všeobecne záväznými právnymi predpismi, rozhoduje sa o jeho použití podľa konkrétnej situácie a to tak aby nebola spôsobená neprimeraná ujma osobe, proti ktorej zasahuje.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *