Končí mi platnosť preukazu SBS. Kedy môžem ísť znovu do kurzu? A ako je to so skrátenými kurzami?

Do našej e-mailovej schránky sme nedávno dostali otázku nášho čitateľa:

Dobrý deň. O tri mesiace mi končí platnosť preukazu odbornej spôsobilosti SBS. Kedy môžem ísť znovu do kurzu? A ako je to s tými skrátenými kurzami? Počul som, že ja už nemusím absolvovať celý kurz ale len nejakú jeho časť.

Naša odpoveď:

Na úvod by sme sa nášmu čitateľovi radi poďakovali za položenú otázku. Veríme, že odpoveď na ňu zaujíma viacerých našich čitateľov.

Odpoveď by sme však začali od konca. Mali ste správne informácie, že v minulosti boli aj tzv. skrátené kurzy. Tie mohli absolvovať držitelia preukazov odbornej spôsobilosti SBS, ktorým  končila ich platnosť. Tieto kurzy boli časovo menej náročné, pretože sa predpokladalo, že držitelia preukazov SBS už majú určité vedomosti a zručnosti, ktoré nadobudli nie len počas ich praxe, ale aj v predchádzajúcich kurzoch. Tým, že boli tieto kurzy časovo menej náročné, bola nižšia aj ich cena. Rýchlo meniace sa právne prostredie v Slovenskej republike, prax v súkromnom bezpečnostnom priemysle a najmä požiadavky zamestnávateľom ukázali, že držitelia preukazov odbornej spôsobilosti SBS po desiatich rokoch nedisponovali dostatočnými vedomosťami na zvládnutie skúšky odbornej spôsobilosti SBS. Učivo, ktoré sa oni učili na kurzoch SBS bolo v priebehu desiatich rokov, počas platnosti ich preukazu, mnohokrát zmenené a preto nedisponovali dostatočnými vedomosťami, na ktorých by bolo možné stavať. Preto bolo nevyhnutné prehodnotiť systém skrátených kurzov SBS. Skrátené kurzy SBS boli zákonom č. 8/2013 Z. z., ktorý mení a dopĺňa zákon č. 473/2005 Z. z. o súkromnej bezpečnosti, s účinnosťou od 01.02.2013 zrušené a v súčasnosti zákon o súkromnej bezpečnosti už pozná len kurzy SBS, ktoré sú pre všetkých bez rozdielu rovnaké.

Ak Vám končí platnosť preukazu odbornej spôsobilosti SBS o tri mesiace, do kurzu SBS sa už môžete prihlásiť. Podľa ustanovenia § 20a zákona o súkromnej bezpečnosti totiž možno odbornú prípravu (kurz SBS) absolvovať najskôr šesť mesiacov pred skončením platnosti preukazu. Ak Vám teda platnosť preukazu odbornej spôsobilosti SBS končí napr. 01.07.2015,do kurzu sa môžete prihlásiť najskôr 01.01.2015.

Pozor! Neodkladajte kurz SBS na poslednú chvíľu, pretože samotný kurz SBS trvá približne 1 týždeň, no od skončenia kurzu skúška odbornej spôsobilosti môže byť najskôr po 15 dňoch! Termín a miesto skúšky určuje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, ktoré musí skúšku určiť najneskôr do 3 mesiacov. Takže sa môže ľahko stať, že váš preukaz SBS už skončí platnosť a vy ešte nebudete mať nový.

Veríme, že naša odpoveď bola dostatočná a zrozumiteľná, ak vás – naši čitatelia zaujímajú akékoľvek ďalšie otázky neváhajte a kontaktujte nás na e-mailovej adrese: kurzsbs@gmail.com. 

 

8 názorov k “Končí mi platnosť preukazu SBS. Kedy môžem ísť znovu do kurzu? A ako je to so skrátenými kurzami?

 1. Zdravím, ak mi skončil preukaz platnosť a chcem si ho obnoviť ako môžem postupovať a kde si môžem zistiť najbližšie k miestu môjho bydliska kurz a potom skúšky. Vdaka

 2. Ahoj, po desiatich rokoch mi uplynie doba platnosti preukazu odbornej sposobilosti. Jedna sa mi hlavne o to, ze uz tri roky zijem v zahranici a na slovensko sa vraciam len raz rocne a to je v mesiaci september a platnost preukazu mi konci v novembri. Da sa na zaklade tohto poskytnut nejaky specialny rychlokurz pripadne odklad aby mi preukaz neprepadol? Vdaka.

  1. Dobrý deň pán Lovás,

   dĺžka platnosti preukazu odbornej spôsobilosti je zákonom presne stanovená na obdobie 10 rokov. Na preukaze odbornej spôsobilosti máte uvedený dátum, kedy končí jeho platnosť. Žiaľ táto platnosť sa nedá žiadnym spôsobom predlžovať. Ako sme už uviedli v našom článku, celý kurz odbornej spôsobilosti SBS v celom rozsahu a skúšku musí vykonať každý. Rovnako osoba, ktorá už bola držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti, ako aj osoba, ktorá ešte nikdy nebola držiteľom preukazu. To znamená, že napriek tomu, že ste držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti (alebo ste v minulosti boli držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti), všetky podmienky na získanie ďalšieho preukazu musíte splniť v rovnakom rozsahu, ako keby ste nikdy držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti neboli. Teda musíte absolvovať celý kurz a skúšku.

   S pozdravom
   https://www.kurz-sbs.sk

 3. Dobrý deň. Som bývalý príslušník colnej správy. Platnosť preukazu odb. spôsobilosti mi končí v septembri. Musím tiež absolvovať kurz na získanie nového preukazu? Ďakujem.

  1. Dobrý deň pán Antal.

   Žiaľ asi Vás nepotešíme, ale áno, ak ste už bol držiteľom preukazu a jeho platnosť Vám skončí uplynutím doby na ktorú bol vydaný, musíte absolvovať kurz aj so skúškou odbornej spôsobilosti (§ 20a ods. 3 zákona č. 473/2005 Z. z. o súkromnej bezpečnosti v znení neskorších predpisov).

   Kurz by ste nemuseli absolvovať v prípade, ak chcete preukaz typu P a máte úplné stredné odborné vzdelanie v oblasti bezpečnostných služieb alebo ste získali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v oblasti bezpečnostných služieb. V takom prípade však musíte vykonať skúšku odbornej spôsobilosti. (§ 19 ods. 5 zákona č. 473/2005 Z. z. o súkromnej bezpečnosti v znení neskorších predpisov)

   https://www.kurz-sbs.sk

 4. Čo s preukazom ked stratil platnost ,skuška je 3O.4. poslat ho do 15 dni poštou, alebo stači ho odovzdat pri skuške zastup .ministerstva vnutra ?

  1. Dobrý deň,
   vo svojej otázke neuvádzate, kedy presne skončila platnosť Vášho preukazu. Podľa ustanovenia § 20a ods. 4 zákona č. 473/2005 Z. z. o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o súkromnej bezpečnosti) v znení neskorších predpisov je ale držiteľ neplatného preukazu povinný ho odovzdať ministerstvu do 15 dní od zániku jeho platnosti. Preto, ak chcete splniť povinnosť ustanovenú zákonom o súkromnej bezpečnosti je potrebné ho poslať v ustanovenej lehote úradu súkromných bezpečnostných služieb Prezídia Policajného zboru. Kontakt nájdete tu: https://www.minv.sk/?kontakty-12. Napriek tomu, sa však v praxi stáva, že osoba povinná odovzdať preukaz odbornej spôsobilosti ho odovzdá až pri skúške odbornej spôsobilosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *