Skúšku som nespravil, môžem ďalej pracovať, ak už uplynuli 3 mesiace od skončenia kurzu?

Otázka:

Bol som na kurze SBS, hneď ako mi skončil kurz som sa zamestnal na dohodu vo firme. Pretože do 3 mesiacov od skončenia kurzu môžem pracovať, preukaz ešte nemám, lebo musím isť na opravnú skúšku. Čo sa stane keď budem pracovať bez preukazu aj viac ako 3 mesiace? Zamestnávateľ mi povedal že môžem prísť. Nedopustím sa tým priestupku?Keby prišli policajti na kontrolu tak kto by dostal pokutu ja či zamestnávateľ a koľko ?

 

Odpoveď:

Stav, ktorý opisujete je pomerne bežným a často sa opakujúcim, napriek tomu, že v takomto prípade môžete byť postihnutý tak Vy, ako aj prevádzkovateľ – zamestnávateľ. Ak, by sa o takomto konaní dozvedel správny orgán (v tomto prípade sú to krajské riaditeľstvá Policajného zboru a Prezídium Policajného zboru), nemusí Vám byť dokonca preukaz odbornej spôsobilosti vydaný!
Prevádzkovateľ – zamestnávateľ sa vystavuje riziku, že bude postihnutý za správny delikt na úseku súkromnej bezpečnosti podľa § 91 ods. 1 písm. e) zákona č. 473/2005 Z. z. o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o súkromnej bezpečnosti), za ktorý mu môže byť uložená pokuta až do výšky 3 319 eur a zákaz činnosti do 3 rokov.
Vy sa vystavujete riziku, že budete postihnutý za priestupok na úseku súkromnej bezpečnosti podľa § 92 ods. 1 písm. f) zákona o súkromnej bezpečnosti, za ktorý Vám môže byť uložená pokuta až do výšky 1 659 eur a zákaz činnosti do 5 rokov.

8 názorov k “Skúšku som nespravil, môžem ďalej pracovať, ak už uplynuli 3 mesiace od skončenia kurzu?

 1. Dobry večer ,
  Potreboval by som poradiť
  13.11.2018 mi konci platnosť odbornej spôsobilosti a skúšku mam 25.11.2018 môžem vykonávať sbs aj keď už nemám platný preukaz ??
  Dakujem

  1. Dobrý deň,

   za podmienok stanovených v zákone o súkromnej bezpečnosti áno.

   Podľa ustanovenia § 48 ods. 5 zákona č. 473/2005 Z. z. o súkromnej bezpečnosti na výkone fyzickej ochrany sa môže počas odbornej prípravy podľa § 80 ods. 1 zúčastňovať aj osoba, ktorá nie je držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti podľa § 20. Výkon fyzickej ochrany tejto osoby musí byť vykonávaný podľa vopred vypracovaného písomného plánu, osoba musí byť pod stálym priamym dohľadom osoby, ktorá je držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti, a výkon fyzickej ochrany môže byť vykonávaný iba u jedného prevádzkovateľa bezpečnostnej služby a najdlhšie po dobu troch mesiacov.

   Podľa ustanovenia § 48 ods. 6 zákona č. 473/2005 Z. z. o súkromnej bezpečnosti opätovné zamestnávanie osoby uvedenej v odseku 5, ktorá nie je držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti, tým istým prevádzkovateľom bezpečnostnej služby je zakázané. Osoba uvedená v odseku 5 nemôže po tom, čo vykonávala fyzickú ochranu podľa odseku 5, opätovne vykonávať fyzickú ochranu u iného prevádzkovateľa, ak nie je držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti.

   S pozdravom

   https://www.kurz-sbs.sk

 2. Bol mi odňatí preukaz SBS typu S podľa § 90 , na polícii som pracoval
  7 rokov . Aké sú podmienky na vydanie nového preukazu?

  1. Dobrý deň,

   ak Vám bol preukaz odbornej spôsobilosti odňatí podľa § 90 zákona č. 473/2005 Z. z., nový preukaz Vám môže byť vydaný najskôr po uplynutí piatich rokov a až po absolvovaní odbornej prípravy (kurzu) a úspešnom vykonaní skúšky. Vo Vašom prípade už lehota 5 rokov uplynula, takže sa môžete prihlásiť do kurzu a po jeho absolvovaní, ak úspešne zložíte skúšku odbornej spôsobilosti, bude Vám vydaný nový preukaz odbornej spôsobilosti.

   S pozdravom

   https://www.kurz-sbs.sk

  1. Dobrý deň pán Štefan,

   uchádzač, ktorý nevykoná úspešne skúšku, sa môže prihlásiť na vykonanie opravnej skúšky. Opravnú skúšku možno opakovať len raz. Opravnú skúšku možno vykonať najneskôr do šiestich mesiacov od vykonania poslednej skúšky. Uchádzača, ktorý nevykoná skúšku do šiestich mesiacov od absolvovania odbornej prípravy alebo nevykoná opravnú skúšku do šiestich mesiacov od vykonania poslednej skúšky alebo úspešne nevykoná druhú opravnú skúšku, možno prihlásiť na skúšku až po opätovnom absolvovaní odbornej prípravy.

   S pozdravom

   https://www.kurz-sbs.sk

 3. Dobrý deň včera som nespravila skúšky ale idem na opravné .. chcela by som sa opytat mozem pracovať ako SBS ? Mám len osvedčenie ktoré mi platí do 4.12. 2023 .. mozem pracovať aj po tom termíne ? Dakujem za odpoved prajem pekný deň

  1. Dobrý deň pani Michaela.
   Na to, či môžete vykonávať fyzickú ochranu nemá vplyv Vaša úspešnosť alebo neúspešnosť na skúške. Podmienky ustanovuje § 48 ods. 5 zákona č. 473/2005 Z. z. podľa ktorého na výkone fyzickej ochrany sa môže po absolvovaní odbornej prípravy podľa § 80 ods. 1 zúčastňovať aj osoba, ktorá nie je držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti podľa § 20. Výkon fyzickej ochrany tejto osoby musí byť vykonávaný podľa vopred vypracovaného písomného plánu, osoba musí byť pod stálym priamym dohľadom osoby, ktorá je držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti, a výkon fyzickej ochrany môže byť vykonávaný iba u jedného prevádzkovateľa bezpečnostnej služby a najdlhšie po dobu troch mesiacov. Táto osoba je povinná mať počas výkonu fyzickej ochrany osvedčenie o absolvovaní odbornej prípravy pri sebe a je povinná ho na požiadanie predložiť orgánu dozoru, orgánu kontroly alebo pri výkone kontroly činnosti orgánu dozoru, orgánu kontroly alebo policajtovi.
   Ak spĺňate uvedené podmienky, môžete sa naďalej podieľať na výkone fyzickej ochrany.
   V prípade nejasností nás neváhajte kontaktovať. Radi dovysvetlíme všetko, čo bude potrebné.
   S pozdravom
   https://www.kurz-sbs.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *